Najlepsze w Europie Łowisko Troci i Łososi Najlepsze w Europie Łowisko Troci i Łososi / Rzeka Słupia będzie jeszcze czystsza - Słupsk otrzymał dofinansowanie na ekologiczną inwestycję

24.09.2009 r., Słupsk

Powstaną cztery tzw. separatory, które oczyszczą wodę z mułu i zanieczyszczeń. To dobra wiadomość, dzięki której rzeka Słupia będzie czystsza. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

- Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego Słupsk otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 na realizację projektu "Budowa czterech separatorów na kanalizacji deszczowej w Słupsku" - mówi Mariusz Smoliński, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Separatory zamontowane zostaną na kolektorach deszczowych przy ul. Wandy, Arciszewskiego, Morskiej i Sienkiewicza.

- Służą one do oczyszczania wody deszczowej, która spływa do rzek, z piasku i substancji ropopochodnych - wyjaśnia Bartosz Gwóźdź-Sprotekowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta w słupskim ratuszu.

Realizacja projektu rozpocznie się w 2010 roku. Jego całkowita wartość wynosi 2,1 mln zł, dofinansowanie ze środków unijnych 1,6 mln zł. Jest to trzeci projekt miasta, na którego realizację Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Za jego przygotowanie odpowiedzialny był Referat Pozyskiwania Funduszy Wydziału Rozwoju Miasta. Realizacją zajmie się Zarząd Dróg Miejskich w Słupsku.

Tekst: Magdalena Olechnowicz